kopernik5b

Witamy na oficjalnej stronie
XXXIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego
im. Mikołaja Kopernika w Warszawie!

Około półtora roku temu realizowane były w naszej szkole lekcje demonstracyjne w ramach projektu SAT we współpracy z partnerami z Francji i Wielkiej Brytanii. Jednym z efektów działań miał być krótki film wskazujący najważniejsze elementy zajęć lekcyjnych w/g naszych partnerów.

Poniżej zamieszczamy

link do filmu

 

Na początku marca tego roku (3-10) grupa uczniów z naszej szkoły (całkiem spora, bo aż 40 osobowa) uczestniczyła z wyjeździe edukacyjnym do Malagi w Hiszpanii. Wycieczka ta została zorganizowana przez szkołę językową „AIL Malaga”, opiekunami zaś byli nasi nauczyciele pod wodzą pani Magdaleny Liczkowskiej. Głównym założeniem tego wyjazdu był przede wszystkim cel edukacyjny. Dlatego też każdego dnia wiele godzin spędzaliśmy w znoju i mozole zgłębiając tajniki języka hiszpańskiego pod czujnym okiem bardzo cierpliwych i przyjaznych lektorów. Dbali oni o to, aby poziom zajęć dostosowany był do naszych umiejętności. Jednak na takich wyjazdach nie samą nauką młody człowiek żyje. Trzeba także znaleźć czas na rozrywkę. Być w Andaluzji i nie zobaczyć Rondy- przepięknego miasta ulokowanego na skale, nie stawić czoła swoim lękom i nie spojrzeć w dół ogromnej przepaści? Każdy chciał zmierzyć się z własnym strachem, przezwyciężył go i do Malagi wróciliśmy jeszcze bardziej podekscytowani następnym dniem. A tam czekały już na nas stęsknione, „nowe” rodziny. Przez cały czas pobytu gościły nas one serdecznie, dbając o to, byśmy skosztowali tamtejszych przysmaków. Pomagali nam oni również wybrać miejsca, gdzie mogliśmy spotkać się ze znajomymi w wolnym czasie.Wszystkim nam wycieczka ogromnie się podobała.

Zdjęcia

 

10 marca naszą szkołę odwiedziła liczna grupa uczniów z Izraela ze szkoły im. Dawida Ben-Guriona w Kfar Monash.

Rozpoczęliśmy spotkanie od gier i zabaw integracyjnych w grupach mieszanych polsko-izraelskich, w ktorych wzajemne skojarzenia na temat naszych krajów okazały się być bardzo zabawne. Po przełamaniu lodów dyskutowaliśmy swobodnie o swoich zainteresowaniach i pasjach; okazało się, że wiele mamy wspólnych. Następnie rozpoczęliśmy zajęcia taneczne, kiedy usiłowaliśmy nauczyć Izraelczyków poloneza , a oni nas swoich tańców. Zarówno nauczyciele ze strony izraelskiej jak i polskiej byli pod dużym wrażeniem tego, jak obie grupy się zintegrowały. 

Do następnego spotkania!

 

W tym roku po raz kolejny nasi uczniowie mieli szansę wziąć udział w ISMF Senior Mathematics Competition - zawodach matematycznych, w których rywalizują ze sobą reprezentacje szkół międzynarodowych z całej Europy. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 2-4 marca w The British School of Warsaw. Kopernik był jedyną, poza gospodarzami, szkołą z Polski. Konkurs składał się z części indywidualnej oraz części grupowej i w obu z nich duże znaczenie odgrywał bardzo ograniczony czas na wykonanie serii zadań. Nie dość że rozwiązywanie matematycznych problemów było rozwijającym wyzwaniem, to uczniowie mieli szansę nawiązać międzynarodowe znajomości, zwłaszcza w trakcie niedzielnej gry, w której drużyny składały się z ludzi z różnych szkół i krajów. Mamy szczerą nadzieję, że za rok drużyna Kopernika weźmie udział w kolejnej edycji, która tym razem odbędzie się w Wiedniu.

Zobacz zdjęcia

1 2 3 4

 

nynt_cover1

9 marca 2018 odbyło się w naszej szkole spotkanie z Georgem Elbaumem. 

To Żyd polskiego pochodzenia, który przeżył getto warszawskie. Przez kilka lat był ukrywany przez rodziny polskie. Po wojnie razem z matką wyjechał do USA, gdzie mieszka do tej pory. Przeżycia z okresu wojny wycisnęły tak duże piętno na jego psychice, że dopiero kilka lat temu pierwszy raz przyjechał do Polski. Podczas spotkania z uczniami podzielił się swymi wspomnieniami i odpowiedział na ich liczne pytania. Jego wystąpienie poprzedziła prelekcja Marcina Sośniaka,  naczelnika wydziału w Zespole Równego Traktowania Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, na temat potrzeby tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii.

Poniżej link do strony neitheryesterdays.com, gdzie piszą o tym spotkaniu...

 

 

W dniu 10.02.2018 odbył się w naszej szkole Bal Gimnazjalny.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom trzecioklasistów za jego przygotowanie.

Relacja z balu


Sala gimnastyczna w każdej szkole, a zwłaszcza takiej, która liczy sobie tyle lat co nasza, to miejsce które było świadkiem niezliczonej ilości ważnych wydarzeń. Na jej deskach odbywały się powitania, pożegnania, zakończenia i rozpoczęcia. Kto wie ile stóp przebiegło przez nią śpiesząc się na lekcje, a ile człapało nieśpiesznie ku wyjściu wśród łez wzruszenia? Ile piosenek przetańczono lub ile razy dał się w niej słyszeć szczery, nastoletni śmiech? Z dumą możemy powiedzieć, że 10.02.2018 nasza sala gimnastyczna widziała jeszcze jedno warte uwagi wydarzenie, które wzbogaciło historię naszej szkoły. Bal Gimnazjalny 2018. Postaram się go Wam opisać, chociaż chyba nigdy nie oddam jego niepowtarzalnego charakteru...
Tego dnia wszystko zdawało się takie... inne. Trochę jak w jakimś odległym i nierealnym śnie. Sama świadomość, że ten dzień przyszedł tak niepostrzeżenie i szybko sprawiała, że nikt do końca jeszcze nie wierzył w prawdziwość trwającego momentu i nieuchronność zbliżającego się rozstania. A kiedy patrzyliśmy na siebie nawzajem, tak niesamowicie i dorośle(!) ubranych, to na obraz balowych kreacji nachodziły dziecięce, trzynastoletnie twarze. Głośniki niestrudzenie wygrywały poloneza, a my tańczyliśmy jak w transie, bardzo stłoczeni i fotografowani z każdej strony. Łapaliśmy tylko swoje spojrzenia idąc do rytmu. Kiedy tryumfalnie zabrzmiały ostatnie akordy, ukłoniliśmy się dumnie, a potem powoli zaczęło do nas docierać, że nigdy już nie zatańczymy razem poloneza (oczywiście zdarzało się na niego narzekać, ale wszyscy w głębi serca się już do niego przywiązaliśmy). Pani Dyrektor Justyna Matejczyk zabrała głos, a jej mowa z rozpoczęcia roku szkolnego w pierwszej zdawała się tak niedaleka i odległa jednocześnie, że mogła mieć miejsce wczoraj, albo miliony lat temu. Potem Pani Dyrektor przekazała mikrofon uczniom, a my przemówiliśmy na trochę inny sposób- piosenką. W słowach humorystycznego "Szkolnego hita" i bardziej melancholijnej piosenki "Tylko chwila" śpiewanej na melodię słynnego "Hallelujah", postaraliśmy się zawrzeć wszystko co czujemy w związku ze zbliżającym się końcem gimnazjum. Jak nam się to udało musicie spytać odbiorców, czyli nauczycieli i gości, ale moim zdaniem artyści zaśpiewali i zagrali naprawdę prześlicznie. A potem? Cóż potem, przewodnicząca SU Konstancja krzyknęła "Niech żyje bal!", a my stanęliśmy przed pięknie udekorowaną salą, pysznym jedzeniem, fotobudkami, niezastąpionymi nauczycielami i wspaniałą zabawą. A więc bawiliśmy się, może nie do białego rana, ale za to razem jako jedni z ostatnich gimnazjalistów.
I za to, za te wszystkie chwile Wam dziękuję. 

Barbara Lewińska

Zdjęcia

 

W lutym 2018 roku obchodziliśmy 25. rocznicę

otrzymania przez naszą szkołę autoryzacji

International Baccalaurate Organisation do prowadzenia Programu Dyplomowego Matury Międzynarodowej.

W tym samym roku IBO obchodzi 50-lecie istnienia (kliknij).

Uroczyste obchody 25-lecia Programu Matury Międzynarodowej odbyły się w siedzibie szkoły przy ulicy Józefa Bema 76 w Warszawie
dnia 23 lutego 2018 roku o godzinie 11:00.

 

program obchodów

 

11:00 część oficjalna w auli szkoły

12:00 część artystyczna

13:00 poczęstunek oraz spotkanie uczniów z absolwentami programu IB

List Prezydent M. St. Warszawy

Galeria zdjęć

Film - absolwenci IB

 

Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za przybycie!


 

 


 

Uczniowie naszej szkoły są zaangażowani w międzynarodowy program 'Education is a window to the World', prowadzony przez 'The Bridge Fundation'.

Klasa 2C, wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Matysiak, ma przyjemność uczestniczyć w  wykładach na temat zrównoważonego rozwoju, które odbywają się na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykłady są prowadzone przez jednego z głównych organizatorów i pomysłodawców projektu- Pana Adama Koniuszewskiego. Tematyką spotkań są globalne wyzwania w odniesieniu do środowiska oraz promowanie kampanii 'Stop the culture of waste', mającej na celu zaangażowanie młodzieży w refleksję na temat problemów globalnych, kształtujących dzisiejszą rzeczywistość. Współpraca z liceami, college'ami i uniwersytetami w Kanadzie, Szwajcarii i Polsce wzbogaca uczniów w doświadczenie o współpracę międzynarodową.

Ambasadorką działań Fundacji w Polsce jest p.Małgorzata Kożuchowska, aktorka a współpracą ze szkołami zajmuje się p. Margo Koniuszewski – prezes Fundacji.

Więcej informacji

Właśnie otrzymaliśmy video o programie Edukacja Oknem na Świat, w którym bierze udział klasa 2C.

Kopernik wypadł super!
Poniżej link do filmu

kliknij

 

Kopernikalia 2018 za nami!

W dniach od 19 do 23 lutego nasza szkoła miała zaszczyt gościć wiele osobistości (profesorowie: Piotr Rutkowski, Marek Kordos, Andrzej Wysmołek, pisarz Jerzy Sosnowski, Hubert Urbański), których wystąpień mieliśmy niewątpliwą  przyjemność słuchać. Oprócz niewyczerpanej inspiracji płynącej z wiedzy o dziedzinach takich jak dyplomacja (którą wsparli nas dyplomaci Jan Piekarski oraz Tadeusz Szumowski), savoir vivre (Adam Jarczyński), prawa człowieka (prof. Elżbieta Morawska) czy biologia komórek macierzystych (dr Tomasz Ołdak), mogliśmy też pobudzić naszą stronę fizyczną (warsztaty żonglowania, judo, szermierka), a także kreatywność (warsztaty krawieckie).
Ale to nie wszystko! Poza reprezentantami uniwersytetów oraz znanych instytucji kultury,  była też okazja do przedstawienia oraz podziwiania uczniowskich umiejętności. Mogliśmy sprawdzić swoje myślenie strategiczno - taktyczne w sportowej rywalizacji (turniej szachowy) czy udać się na istną ucztę dla uszu (i oczu!!!) w postaci fragmentów musicalu Chicago.
Czas tegorocznych Kopernikaliów to również 25-lecie obecności programu Matury Międzynarodowej w naszej szkole oraz 50-lecie jego nauczania na świecie. Liczni goście, a wśród nich absolwenci, opowiadający o swojej przygodzie z IB, na uroczystym Koncercie mieli okazję usłyszeć naszych uczniów śpiewających skomponowane przez siebie piosenki, bądź wykonujących utwory będące prawdziwymi hitami,  z fenomenalną Deszczową Piosenką na czele.
A skoro już o śpiewaniu mowa - organizacja święta była wręcz śpiewająca! Poprzeczka została postawiona, jak przystało na szkołę imienia Mikołaja Kopernika, na kosmicznym poziomie!

Do zobaczenia za rok!

Link do strony Kopernikalia 2018