Od 1993 roku w XXXIII Liceum funkcjonują klasy realizujące Program Dyplomowy Matury Międzynarodowej - International Baccalaurate Diploma Programme. W maju 1995 r. pierwszy rocznik maturzystów przystąpił do tego egzaminu. Od kilku lat średnia wyników egzaminu wynosi 36 - 38 punktów (znacznie powyżej średniej światowej). W ciągu pierwszych 10 lat historii IB w Szkole dyplomy IB otrzymało 273 absolwentów, a 41 z nich zdobyło 40 punktów i więcej na 45 możliwych. Studiują w Polsce, Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech. Jedna z pierwszych absolwentek, Ola Jaeschke, otrzymała czteroletnie stypendium Dyrektora Generalnego IBO w Wielkiej Brytanii. W roku 1999 Wojtek Jaworski, w roku 2005 Igor Ostrowski, w roku 2010 Joanna Kozłowska, w roku 2016 Jakub Bajda, w roku 2020 Marta Przygodzka i Olga Sawczuk zdobyli 45 pkt.

CO TO JEST INTERNATIONAL BACCALAUREATE DIPLOMA PROGRAMME?
To program nauczania, obejmujący dwa ostatnie lata szkoły średniej i zakończony egzaminem maturalnym, oferowany przez szkoły na całym świecie.

JAKIE UPRAWNIENIA DAJE DYPLOM IB?
Takie same jak polskie świadectwo maturalne - pozwala ubiegać się o przyjęcie na studia wyższe. Dyplom IB jest znany i ceniony przez uniwersytety na całym świecie.

JAK WYGLĄDA NAUKA W KLASIE Z PROGRAMEM DYPLOMOWYM MATURY MIĘDZYNARODOWEJ?

Każdy z uczniów wybiera 6 przedmiotów po jednym przedmiocie z każdej z poniższych grup (trzy przedmioty na poziomie rozszerzonym - HL i trzy na poziomie podstawowym - SL).

Przedmioty:
1. Język polski
2. Język angielski
3. Geografia, historia, psychologia, ekonomia, polityka (do wyboru jeden przedmiot)
4. Biologia, chemia, fizyka (do wyboru jeden przedmiot)
5. Matematyka (do wyboru jeden z dwóch programów, każdy na dwóch poziomach)
6. Język niemiecki (kontynuacja), język hiszpański (kontynuacja), język francuski (kontynuacja), drugi przedmiot z grupy 3 lub 4

Grupy tworzone są w oparciu o wybory uczniów oraz możliwości kadrowe i organizacyjne Szkoły. W związku z tym, oferta nie jest stała i co roku może ulec zmianie. Minimalna liczba uczniów w danej grupie wynosi 6.

Nauka odbywać się będzie w następującym wymiarze:
Język polski i języki obce - po 6 godzin lekcyjnych tygodniowo (4 godziny lekcyjne w przypadku programu SL z języka polskiego)
Geografia, historia, psychologia, ekonomia, polityka - 6 lub 4 godziny (zależnie od poziomu)
Matematyka, fizyka, chemia, biologia - 6 lub 4 godziny (zależnie od poziomu)
Teoria wiedzy (TOK) - 4 godziny tygodniowo w pierwszym roku, 2 godziny tygodniowo w pierwszym półroczu drugiego roku

W ramach Programu Dyplomowego Matury Międzynarodowej trzeba ponadto napisać pracę dyplomową (tzw. Extended Essay) o objętości około 4000 słów, zaliczyć zajęcia z teorii wiedzy (TOK) oraz program CAS'u (Creativity, Activity, Service) - program na rzecz własnego rozwoju: artystycznego, fizycznego i społecznego.

Nauka w Programie Dyplomowym Matury Międzynarodowej odbywa się w języku angielskim (z wyjątkiem lekcji innych języków). Poza systemem IB nasi uczniowie mają godzinę wychowawczą oraz (dla chętnych) religię/etykę; mają prawo uczestniczyć we wszystkich zajęciach pozalekcyjnych odbywających się w szkole.

Koordynatorem Programu Dyplomowego Matury Międzynarodowej jest pani Agnieszka White - adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

IBLogo1.png