kopernik5b

Witamy na oficjalnej stronie
XXXIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego
im. Mikołaja Kopernika w Warszawie!

9Oscar_sm grudnia w Domu Pomocy Społecznej „Budowlani" przy ul. Elekcyjnej 6 odbył się przedpremierowy pokaz spektaklu klasy 2F pt. „Oscar". Scenariusz oparto na filmie z 1995 roku o tym samym tytule. Akcja osadzona jest w czasach amerykańskiej prohibicji, a głównym bohaterem jest niedawno nawrócony na drogę prawa gangster Angelo Provolone. Wielowątkowa fabuła niepozbawiona jest błyskotliwych intryg i nagłych zwrotów akcji, jednak publiczność ani na chwilę nie przestawała śledzić wydarzeń na scenie i wspierała aktorów częstymi salwami śmiechu. Seniorzy zachwyceni byli zwłaszcza kostiumami. Aby na własne oczy przekonać się, że podziw seniorów był zasłużony, zapraszamy na premierę spektaklu w Teatrze na Woli już w przyszłym tygodniu, 15 grudnia 2015 r. o godzinie 17:30.

 

Dnia 30 listopada 2015 r. w naszej szkole odbyły się tradycyjne Zaduszki Literackie, przygotowane, podobnie jak w ubiegłym roku, przez klasę 3F. Tegoroczne Zaduszki były poświęcone poezji Skamandrytów. Wspólnie wspominaliśmy twórczość m. in.: Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego, a także związanych z tą grupą kobiet: Marii Pawlikowskiej–Jasnorzewskiej oraz Kazimiery Iłłakowiczówny. Recytatorom towarzyszyła kameralna orkiestra pod przewodnictwem Zuzanny Jagusiak z klasy 3F, która przeniosła nas w lata 20. ubiegłego wieku, wspaniale oddając klimat kawiarni Pod Pikadorem, gdzie na co dzień spotykali się twórcy grupy Skamander. Autorem scenariusza i reżyserem przedstawienia był prof. Krystian Pokwiczał, kierownictwo muzyczne objęła niezmiennie Zuzanna Jagusiak, natomiast opiekę literacką sprawowały: Magdalena Knapczyńska i Paulina Lubowiecka (z klasy 3F).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, a przede wszystkim relacji z tegorocznych Zaduszek Literackich na kanale Kopernik TV.

 

FrontPage_smW dniu 2 grudnia 2015 r. w hali "Koło" przy ul. Obozowej 60 zorganizowane zostały zawody na ergometrach wioślarskich pod nazwą "Wolę Wiosła" o puchar Burmistrza dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

Rywalizowali uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z tej dzielnicy. Formułą zawodów były wyścigi ósemek (dziewcząt i chłopców), będących reprezentacją danej szkoły. Nasi uczniowie z dużą przewagą nad rywalami wygrali wszystkie konkurencje, w których brali udział.

Informacje o tym wydarzeniu podali Burmistrzowie dzielnicy Wola: Pan Krzysztof Strzałkowski i Pani Grażyna Orzechowska-Mikulska.

Skład reprezentacji naszej szkoły:

Gimnazjum
Brykała Aniela (1d), Witkowska Julia (1d), Zawadzka Urszula (1d), Sidorczuk Toska (2b), Kamińska Julia (2d), Ślaska Karolina (2d), Konwiak Ksenia (3a), Kuszka Wiktoria (3b)

Gęborek Jakub (1a), Sobieralski Mikołaj (1e), Dąbkowski Michał (2d), Wyszomirski Franciszek (2d), Łukasik Juliusz (3a), Rychlewski Robert (3a), Zygmund Albert (3a), Owsiński Łukasz (3b)

Liceum
Broda Michalina (1A), Dąbrowska Gabriela (1B), Łuczak Karolina (1B), Mammel Rebecca (2A), Załęska Natalia (2B), Kalisiewicz Maja (2C), Trzybińska Ewelina (3B), Łaba Justyna (3E)

Fotyga Aleksander (1C), Krzyżanowski Bartosz (1E), Podobas Wojciech (1E), Socha Jan (2C), Młodziejewski Marcel (2D), Walczak Jan (2D), Świderski Bartłomiej (2F), Busler Mateusz (3C).

Serdecznie gratulujemy!

 

Tym razem zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z wizyty naszych uczniów w Albanii udostępnionego na Facebooku przez Anię Bajerską z klasy 1F liceum.

 

0119sm12 listopada 2015 r. 8-osobowa delegacja uczniów naszego liceum udała się na 4-dniową wymianę młodzieży do Albanii.

Pojechaliśmy tam w odpowiedzi na zaproszenie Ambasady RP w Albanii oraz szkoły im. Mikołaja Kopernika w Elbasan. Wraz z panią dyrektor Justyną Matejczyk spędziliśmy czas w towarzystwie uczniów i nauczycieli odkrywając kulturę i historię Albanii. Dzięki gościnności albańskich rodzin mieliśmy okazję poznać zwyczaje życia codziennego i specjały tamtejszej kuchni.  W trakcie wyjazdu odwiedziliśmy stolicę kraju – Tiranę, uczestniczyliśmy w lekcjach oraz spotkaniu z Panem Ambasadorem. Wróciliśmy do szkoły z wspaniałymi wspomnieniami i doświadczeniami. W ramach naszej polsko-albańskiej współpracy na wiosnę planujemy przyjazd naszych nowo poznanych przyjaciół do Warszawy.

Serdecznie dziękujemy za inicjatywę oraz wsparcie Ambasadzie RP w Tiranie!
Shumë faleminderit!

 

Debata_smW piątek, 20 listopada w Polsce po raz drugi obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji szkolna grupa dyskusyjna #Wolnomyśliciele wspólnie z Samorządem Uczniowskim zorganizowała debatę poświęconą nie tylko prawom dziecka, ale także jego potrzebom i problemom. W panelu dyskusyjnym w roli ekspertów wystąpiły: Jolanta Flejszar-Olszewska, specjalistka w Zespole Edukacji i Wychowania Biura Rzecznika Praw Dziecka oraz przedstawicielki Amnesty International, zaangażowane na co dzień w obronę praw dzieci i dorosłych - Anna Celska i Alicja Gromadzka.

 

Spotkanie_w_Koperniku_sm

 

W ubiegły wtorek, 10 listopada 2015 r., gościliśmy grupę nauczycieli z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach. W ramach tego Zespołu funkcjonuje dwujęzyczne gimnazjum, które (podobnie jak nasze gimnazjum) ma status szkoły kandydującej do autoryzacji w programie MYP oraz liceum, w którym prowadzony jest Program Dyplomowy Matury Międzynarodowej. Spotkanie to było kolejną świetną okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów w prowadzeniu programów DP oraz MYP w naszych szkołach. Wspólnie postanowiliśmy podtrzymywać nawiązane kontakty i kontynuować naszą współpracę.

 

Wybory_w_Koperniku_s

 

Dzisiaj odbyła się w naszym liceum symulacja wyborów parlamentarnych przeprowadzona w ramach akcji Młodzi głosują zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Frekwencja wyniosła 78,43%.

Więcej informacji o tym wydarzeniu oraz wyniki wyborów można zobaczyć na stronie wydarzenia na Facebooku.

 

Szkola_sm
Za tydzień Święto Niepodległości. Przed przystąpieniem do zasadniczych obchodów, pozwoliliśmy sobie na małą prowokację. 6 listopada odbył się u nas happening o nazwie Dzień Podległości. Uczniowie przebrani za carskich żołdaków aresztowali i wsadzali do zaimprowizowanej tiurmy polskich spiskowców i buntowszczyków wszelkiej maści, którzy odrzucają dobrodziejstwa carskiego panowania. Dostało sie też i nauczycielom, za nielegalne nauczanie w języku, który w Imperium nie obowiązuje. A na poważnie: Aby docenić niepodległość trzeba najpierw posmakować jej braku. Próbką owej straty był właśnie nasz happening.