W dniach 28 VII – 4 VIII 2024 jedenaścioro naszych uczniów, którzy w ubiegłym roku szkolnym wywalczyli stypendia obejmujące wyjazd na obóz naukowy Space Camp, przebywało w Izmirze w Turcji. Na świecie są tylko dwa takie ośrodki: w Izmirze oraz w Huntsville, a ich wyjątkowość polega na tym ,że powstały przy współpracy z NASA. Wakacyjny tydzień minął niezwykle szybko. Był to czas zdobywania
zarówno teoretycznej jak i praktycznej wiedzy z zakresu Astronomii oraz Astronautyki. Uczniowie mieli szansę odbycia 7 symulacji ćwiczeń z zakresu szkolenia astronautów, symulacji lotu promem kosmicznym, spaceru w stroju astronauty, pracy w stanie nieważkości, obserwacji przez teleskop księżyca, planet oraz gwiazd, a także przygotowania modeli rakiet i balonu oraz projektowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Oprócz wymiaru naukowego obóz był także niezwykłym spotkaniem młodzieży z różnych krajów świata, podczas którego mogliśmy zaprezentować naszą kulturę, a także poznać kulturę Włoch, Bułgarii, RPA, Arabii Saudyjskiej, Turcji, USA i wielu innych krajów. Był to czas nawiązywania nowych przyjaźni, w trakcie realizacji grupowych projektów, zadań i konkursów.
Bardzo cieszy fakt, że właśnie w roku, którym Kopernik obchodzi jubileusz 75-lecia istnienia naszej szkoły, mogliśmy skorzystać z programu stypendialnego w tak wyjątkowym miejscu.