JUBILEUSZOWA XXX MATURA MIĘDZYNARODOWA W POLSCE ORAZ W WARSZAWIE

5 lipca br. o wynikach swoich egzaminów maturalnych zostali poinformowani absolwenci szkół matury międzynarodowej (IB) w Polsce (aktualnie ponad 70 szkół)  i na całym świecie (ok. 3000 szkół w ponad 150 krajach). Program dyplomowy matury międzynarodowej – IB jest koordynowany i nadzorowany przez Organizację Matury Międzynarodowej – International Baccalaureate Organization (IBO). Do egzaminu IB w sesji majowej każdego roku na całym świecie przystępuje ok. 192 tys. osób.

O godz. 13.30 GMT piątego lipca, czyli o godz. 15.30 wg czasu obowiązującego w naszym kraju do polskich szkół ponadpodstawowych realizujących program dyplomowy matury międzynarodowej (International Baccalaureate) dotarły drogą elektroniczną z Centrum Egzaminacyjnego w Cardiff (Wlk. Brytania) wyniki tegorocznej matury międzynarodowej, a wśród nich do XXXIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. M. Kopernika w Warszawie (IB World School 0703) oraz III LO w Gdyni – dwóch najstarszych polskich szkół IB, w których już w 1995 roku zostały przeprowadzone pierwsze w historii polskiego systemu oświatowego międzynarodowe egzaminy dojrzałości. Wyniki przeprowadzonej już po raz 30. w warszawskim „Koperniku”  międzynarodowej matury – IB okazały się znakomite, bowiem średnia liczba punktów zdobytych przez wszystkie 59 osób, które przystąpiły do tej matury w  IB World School 0703  wyniosła 86% (39 pkt. na 45 pkt.  możliwych do zdobycia na maturze IB), przy średniej światowej 30,3 pkt. Średnia ocena z przedmiotu wyniosła 6,12 przy maksymalnej 7, przy średniej światowej 4,9. Warto wspomnieć, że „międzynarodowy maturzysta” zdaje egzaminy z wszystkich przedmiotów, których się uczy. I choć piękne dyplomy zostaną wręczone absolwentom dopiero 2 września, radość była ogromna!

Najlepszymi „międzynarodowymi maturzystami” w 2024 r. w „Koperniku” okazali się Maria Kononiuk, Filip Lipiński, Maja Piechocka i Igor Rogowski, który uzyskali ze wszystkich kilkunastu części egzaminu IB najwyższą możliwą do zdobycia sumę punktów, czyli 45/45 pkt. (100%).

W całej 30 letniej historii przeprowadzania matury IB w XXXIII LO w Warszawie łącznie aż 20 osób uzyskało taki wynik. Tegoroczna matura zakończyła się w naszej szkole maksymalnym wynikiem dla niemal 7 % zdających. W ostatnich latach na całym świecie taki wynik uzyskuje tylko ok. 0,5% zdających.

Łącznie aż 29 maturzystów i maturzystek na 59 zdających maturę IB w warszawskim „Koperniku” uzyskało 40 i więcej punktów, co daje ogromne szanse studiowania na najbardziej prestiżowych światowych uczelniach.

Dyplomy matury międzynarodowej przesyłane są do szkół w sierpniu, a wręczane uroczyście w XXXIII LO  w Warszawie na początku września. Taka procedura przekazywania dyplomów maturalnych IB w żadnym wypadku nie utrudnia absolwentom szkół IB rekrutacji na studia, bowiem Centrum Egzaminacyjne IB w Cardiff wysyła elektronicznie w dn. 5 lipca  wyniki do wskazanych  przez zdającego uczelni wyższych; polskie uczelnie częściowo prowadzą rekrutacje na podstawie zaświadczeń o wynikach wystawianych przez szkołę.

Uroczyste wręczenie dyplomów IB 59 absolwentkom i absolwentom warszawskiego „Kopernika” odbędzie się w poniedziałek 2 września 2024 roku o godz. 12:00.

GRATULUJĘ WSZYSTKIM MIĘDZYNARODOWYM MATURZYSTKOM I MATURZYSTOM, ICH RODZICOM ORAZ   NAUCZYCIELKOM  I NAUCZYCIELOM !!!

Justyna Rosiek – dyrektor XXXIII LO w Warszawie /  IB World School 0703